Що таке ранні дезадаптивні схеми?
Young і Klosko на підставі досвіду роботи з багатьма пацієнтами винайшли вісімнадцять специфічних схем. У всіх нас є ці схеми, які функціюють як частина нашої особистості, на ступень вираженості цих схем впливають: поводження батьків (або осіб, що піклувались про нас), коли ми зростали, наш життєвий досвід, наші генетично обумовлені особливості. Але в декого з нас цілком імовірно схема буде доволі вираженою, якщо ми постійно ведемо боротьбу з нашими думками, почуттями та відносинами.
Короткий опис кожної з цих схем наведено нижче. Чи будь-що з цього має відношення до вас?
Емоційна депривація
Ця схема містить переконання, що наші емоційні потреби ніколи не зрозуміють інші. Ці потреби можна описати за трьома категоріями: турбота - потреба в прийнятті, емоційної близькості та любові; Емпатія – потреба, щоб нас вислухали і зрозуміли; Захист – потреба в пораді, керівництві та підтримці. В цілому холодні або видалені батьки не проявляють належної турботи про дитину таким чином, щоб адекватно задовольняти зазначені вищі потреби.
Покинення/нестабільність стосунків
Ця схема містить очікування, що особа незабаром втратить когось, з ким сформована емоційна прив’язаність. Людина вважає, що, так чи інакше, близькі відносини закінчаться найближчим часом. Ці люди (коли були дітьми), можливо, зазнали розлучення або смерть батьків. Ця схема також може виникати, коли батьки непослідовні у реагуванні на потреби дитини; наприклад, часто траплялись випадки, коли дитина залишалася сама або без нагляду протягом тривалого періоду часу.
Недовіри/очікування скривдження
Ця схема містить очікування, що інші навмисне будуть використовувати власні переваги якимось чином. Люди з цією схемою очікують, що інші завдадуть болю, обдурять чи зрадять їх. Вони найчастіше думають категоріями або нападу аби випередити або помсти. У дитинстві з цими людьми часто поводилися несправедливо, маніпулювали або використовували батьки, брати/сестри чи однолітки.
Дефективності/сорому
Ця схема містить віру в те, що особа є внутрішньо ущербною, і якщо інші наблизяться, вони зрозуміють це і відмовляться від відносин. Це відчуття ущербності та неадекватності часто призводить до сильного почуття сорому. Як правило, батьки дуже критично ставилися до своїх дітей і змушували їх відчувати, ніби вони не були гідними батьківської любові.
Соціальна ізоляція / Відчуження
Ця схема містить віру в те, що особа є ізольованою від світу, відмінною від інших людей та не є/може бути частиною будь-якої спільноти. Ця віра, як правило, обумовлена раннім досвідом, в якому діти бачили, що вони або їхні сім'ї відрізняються від інших людей.
Залежності/безпорадності
Ця схема містить віру в те, що людина не здатна бути компетентною та самостійною у виконанні повсякденних обов'язків. Люди з цією схемою часто надмірно покладаються на допомогу інших у таких сферах, як прийняття рішень та ініціювання нових завдань. Як правило, батьки не заохочували цих дітей діяти самостійно і не розвивали впевненість в здатності піклуватися про себе.
Очікування на катастрофу (вразливості до кривди та хвороб)
Ця схема означає віру в те, що особа завжди перебуває на межі очікування великої катастрофи (фінансової, природної, медичної, злочинної та ін.). Це може призвести до прийняття надмірних запобіжних заходів для захисту себе. Як правило, надзвичайно авторитарні батьки передали ідею, що світ є небезпечним місцем.
Злиття/невідокремленності
Ця схема містить патерн, в якому ви відчуваєте занадто емоційне злиття з іншими - як правило, батьками або романтичними партнерами. Це також може включати в себе те, що у людини є занадто мало індивідуальної ідентичності або відчуття власного «я», що викликає почуття порожнечі або пригнічення. Цю схему часто формують батьки, які настільки контролюють, пригнічують або надмірно захищають, що дитина не в змозі розвивати окреме відчуття себе.
Некомпетентності та неминучих невдач
Ця схема містить віру в те, що людина не є компетентною, як інші однолітки у таких сферах, як кар'єра, школа чи спорт. Ці люди можуть відчувати себе дурними, невмілими або бездарними. Люди з цією схемою часто не намагаються чогось досягти, тому що вони вважають, що вони не зможуть бути успішні. Ця схема може розвиватися, якщо з дітьми поводяться та розповідають їм, що вони є невдахами у школі та в інших сферах. Як правило, батьки не надали достатньої підтримки, дисципліни та заохочення для того, щоб дитина була в змозі досягти успіху.
Підкорення
Ця схема містить переконання в тому, що треба підкорюватись контролю з боку інших, щоб уникнути негативних наслідків. Часто ці клієнти бояться, що, якщо вони не підкоряться, інші будуть розлючені або відкинуть їх. Клієнти, які підкоряються, ігнорують власні бажання та почуття. У дитинстві вони мали дуже контролюючих батьків.
Самопожертви
Ця схема означає відкидання власних потреб, щоб допомогти іншим. Коли ці клієнти звертають увагу на власні потреби, вони часто відчувають себе винними. Щоб уникнути цієї провини, вони ставлять потреби інших вище за власні. Часто клієнти, які жертвують власними потребами отримують відчуття підвищеної самооцінки або відчуття значимості, допомагаючи іншим. У дитинстві ці особи мали відчуття надмірної відповідальності за благополуччя одного або обох батьків.
Емоційної інгібіції
Ця схема стосується віри в те, що людина повинна придушувати спонтанні емоції та імпульси, особливо гнів, тому що будь-яке вираження почуттів може нанести шкоду іншим або призвести до втрати самооцінки, сорому, викликати помсту або відмову. Ви можете ховати власну вразливість, щоб виглядати стриманим та раціональним. Цю схему часто вносять батьки, які перешкоджають вираженню почуттів.
Пошуку визнання
Ця схема означає, що надмірна увага приділяється здобуттю схвалення та визнання з боку інших за рахунок справжніх потреб та самосвідомості. Це також може включати надмірний акцент на статусі та зовнішньому вигляді, як засобу отримання визнання та схвалення. Люди з цією схемою, як правило, надзвичайно чутливі до відкинення іншими та намагаються вписуватися. Зазвичай в них не задоволена потреба в безумовній любові та прийнятті, яку вони не отримали від батьків в перші роки життя.
Надвисокі стандарти/гіперкритичність
Ця схема містить на віру в те, що все, що ти робиш, не є достатньо добрим, що ти завжди маєш прагнути більшого. Мотивація цієї віри - це прагнення задовольнити надзвичайно високі внутрішні вимоги до компетенції, як правило, для уникнення внутрішньої критики. Люди з цією схемою мають порушення в важливих життєвих сферах, таких як здоров'я, задоволення життям або самооцінка. Як правило, батьки цих клієнтів ніколи не були задоволені та давали своїм дітям любов, тільки в обмін на видатні досягнення.
Особливого статусу та прав
Ця схема містить переконання в те, що ви повинні мати змогу робити або мати те, що хочете, незалежно від того, чи це шкодить іншим або здається їм розумним. Вам не цікаво, що треба іншим людям, та ви не маєте усвідомлення довгострокових наслідків, пов'язаних з відчуженням інших. Батьки, які занадто потурають своїм дітям і не встановлюють обмежень щодо того, що є соціально доцільним, можуть сприяти розвитку цієї схеми. Як альтернатива, деякі діти формують цю схему для компенсації почуттів емоційної депривації чи дефектності.
Недостатні самоконтроль та самодисципліна
Ця схема означає нездатність терпіти будь-які розчарування у досягненні своїх цілей, а також нездатність обмежувати свої імпульси або почуттів. Коли самоконтроль відсутній значною мірою, кримінальна або залежна поведінка керує вашим життям. Батьки, які не моделюють самоконтроль або не належним чином дисциплінують своїх дітей, можуть сприяти тому, щоб вони мали цю схему в дорослому віці.
Негативізм/песимізм
Ця схема проявляється в зосередженні на негативних аспектах життя, при мінімізації позитивних аспектів. Люди, які мають цю схему, не можуть насолоджуватися позитивними речами, що відбуваються в їхньому житті, оскільки вони більш стурбовані негативними деталями чи можливими майбутніми проблемами. Їхня стурбованість можливими невдачами не залежить від того, скільки гарних речей відбувається в їх житті. Зазвичай ці клієнти мали батьків, які мали надмірну тривожність.
Покарання
Ця схема стосується віри в те, що люди заслуговують жорстокого покарання за помилки. Люди з цією схемою є критичними і нещадними як до себе, так і до інших. Вони мають тенденцію бути невдоволеними, навіть злими, щодо недосконалої поведінки більшу частину часу. У дитинстві ці клієнти, як правило, мали щонайменше одного з батьків, який приділяв надто багато уваги продуктивності та мав караючий стиль керування поведінкою.
Ми бачимо світ крізь наші схеми.
Вони самовідновлюються і дуже стійкі до змін. Наприклад, діти, які виробили схему некомпетентності, рідко ставлять її під сумнів, навіть коли стають дорослими. Схема, як правило, не зникає без певної форми терапії або, можливо, ряду життєвих обставин, які суперечать схемі, яку ми маємо. Але іноді, навіть при переважно успішному житті людини, цього все ще недостатньо для зміни схеми. Схема бореться за власне виживання, і, як правило, досить успішно.
За матеріалами schematherapylondon.org
За посиланням можна ознайомитись с тим, що зі схемами пропонується робити в схема-терапії.