logo

Зміни свої думки - зміниш свою долю!

Повернутися до стрічки новин

КПТ стійкої агресивної поведінки або ажитації при шизофренії

Опубліковано 10-08-2023

Когнітивно-поведінкова терапія плюс стандартний догляд в порівнянні з стандартним лікуванням стійкої агресивної поведінки або ажитації у людей із шизофренією.

Кокранівська база даних, систематичний огляд, 25 липня 2023 року

Передумова

Вважається, що шизофренія та інші психози пов’язані зі значним збільшенням агресивної поведінки, насильства та насильницьких правопорушень. Проте акти агресії чи насильства, скоєні людьми з важкими психічними захворюваннями, є рідкісними та обмежені незначною меншістю осіб. Ми мало знаємо про частоту та мінливість епізодів насильства для людей із шизофренією, які мають хронічні або рецидивуючі епізоди агресивності, а також про доступні втручання для зменшення таких проблем. Психологічне втручання, когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), має на меті боротися з дисфункціональними думками та використовується з середини 1970-х років для покращення психічного здоров’я та емоційних розладів. КПТ включає різні інтервенційні процедури, такі як когнітивна терапія, елементи поведінкової терапії, втручання з вирішення проблем, і тренування навичок подолання, серед іншого. Хоча КПТ представляє велике розмаїття, втручання, як правило, сфокусовані на проблемі, цілеспрямовані, орієнтовані на майбутнє, обмежені в часі (приблизно 12-20 сеансів протягом чотирьох-шести місяців) і емпірично засновані. КПТ продемонструвала клінічно сприятливий вплив на стійкі позитивні та негативні симптоми шизофренії, і її використання як додаткова терапія до ліків у лікуванні шизофренії підтверджується рекомендаціями щодо лікування. Однак у кількох Кокранівських оглядах нещодавно було зроблено висновок, що через низьку якість наявних доказів наразі не можна зробити твердих висновків щодо ефективності додавання КПТ до стандартної медичної допомоги хворим на шизофренію або щодо КПТ у порівнянні з іншими психосоціальними методами лікування людей із шизофренією

Цілі

Оцінити ефективність і безпеку когнітивно-поведінкової терапії (КПТ) разом із стандартним лікуванням порівняно зі стандартним лікуванням лише для людей із шизофренією та стійкою агресією.

Висновки авторів

У той час як дані лише двох досліджень із 184 учасниками свідчать про те, що використання КПТ разом із стандартним лікуванням може зменшити деякі прояви агресивної поведінки у пацієнтів із шизофренією, оцінка достовірності доказів є дуже низькою. Це означає, що ще немає достовірних доказів для прийняття клінічних рішень, і тому потрібні додаткові докази, щоб отримати більш точну оцінку ефекту втручання. Наразі ми дуже мало впевнені в оцінці ефекту, і справжній ефект може суттєво відрізнятися від його оцінки.

https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD013511.pub2/full

Повернутися до стрічки новин