logo

Зміни свої думки - зміниш свою долю!

Повернутися до стрічки новин

Когнітивно-поведінкова терапія в порівнянні з контрольними умовам, іншими психотерапіями, фармакотерапією та комбінованим лікуванням депресії

Опубліковано 26-01-2023

Когнітивно-поведінкова терапія в порівнянні з контрольними умовам, іншими психотерапіями, фармакотерапією та комбінованим лікуванням депресії:

комплексний мета-аналіз, що включає 409 досліджень із 52 702 пацієнтами, 14 січня 2023 р

Вступ і мета: Депресія є дуже поширеним психічним розладом, від якого страждають близько 280 мільйонів людей у всьому світі. Розлад призводить до значної втрати якості життя пацієнтів та їхніх сімей, а також пов’язаний із збільшенням фізичної захворюваності та передчасної смертності, значним тягарем захворювання на рівні населення та величезними економічними витратами. Для лікування депресії доступні кілька заснованих на доказах втручань, включаючи фармакотерапію та психотерапію.

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) є, безумовно, найбільш перевіреним типом психологічного лікування депресії та рекомендована в більшості рекомендацій щодо лікування. Кілька сотень рандомізованих контрольованих досліджень перевірили вплив КПТ. Попередні метааналізи виявили, що КПТ є значно ефективнішим у лікуванні депресії, ніж різні контрольні умови, тоді як його ефективність порівняно з іншими психотерапіями, фармакотерапією та комбінованим лікуванням у короткостроковій та довгостроковій перспективі, а також її вплив на певні групи населення пацієнтів і в різних форматах залишаються невизначеними.

Тому ми вирішили провести новий комплексний мета-аналіз рандомізованих досліджень, які вивчали коротко- та довготермінові ефекти КПТ при депресії в усіх форматах лікування (тобто індивідуальна, групова, некерована та керована самодопомога), у пацієнтів будь-якого віку (включно з дітьми та підлітками), проведені в будь-яких умовах (включаючи амбулаторні та стаціонарні пацієнти) та порівняні з контрольними умовами (наприклад, список очікування, догляд у звичайному режимі), а також іншими активними методами лікування (тобто інші психотерапевтичні засоби, антидепресанти та комбіноване лікування).

Висновки: ми можемо зробити висновок, що КПТ є ефективною у лікуванні депресії з помірним або великим ефектом, і що її ефект залишається значним до 12 місяців. Перевага КПТ над іншими психотерапіями не випливає з цього мета-аналізу. КПТ виявляється такою ж ефективною, як фармакотерапія в короткостроковій перспективі, але більш ефективною у довгостроковій перспективі. Виявляється, що комбіноване лікування перевершує лише фармакотерапію, але не КПТ як единий метод лікування. Ефективність КПТ при депресії задокументована для різних форматів доставки, віку, цільових груп і налаштувань.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/wps.21069

Повернутися до стрічки новин