logo

Зміни свої думки - зміниш свою долю!

Що таке базові емоційні потреби?


В схема-терапії зазвичай виокремлюють п'ять категорій базових емоційних потреб людини, деякі є особливо важливими в дитинстві (Young, Klosko, & Weishaar, 2006):

1. Прив’язаність та безпека: нам важливо мати близький емоційний зв'язок з іншими, що дозволяє нам відчувати безпеку, стабільність, увагу, любов і прийняття інших. Для дитини важливим є бути під опікою надійного дорослого, який доглядає за нею та надає безпечне середовище для життя, росту та розвитку.

2. Незалежність, компетенція та ідентичність: ми потребуємо усвідомлення, що робить нас тим, хто ми є, і що ми робимо добре. Діти повинні мати захищене та безпечне середовище, звідки вони можуть вивчати і дізнаватися про світ. Остаточна мета дозрівання до дорослого віку полягає в тому, щоб в кінцевому підсумку зуміти навчитися міцніше стояти на своїх ногах. Батькам ( або тим хто опікується дитиною) потрібно повільно, але впевнено дозволяти дітям відокремлюватись від них, щоб вони перетворилися на автономних дорослих. Дітям потрібне адекватне самосприйняття, відчуття власної гідності. Для того, щоб розвинути сильне почуття ідентичності, їх потрібно оцінити, хто вони такі, як люди, і що вони здатні робити.

3. Свобода виражати, висловлювати свої важливі потреби та почуття. Діти повинні відчувати, що вони емоційно пов'язані з іншими людьми, і можуть ділитися своїм досвідом, думками та почуттями з іншими.

4. Спонтанність, веселощі та гра. Для дитини є важливою можливість спонтанного вираження думок і почуттів задля їх вивчення та розуміння, не будучи при цьому стриманим жорсткими чи гнітючими правилами.

5. Реалістичні межі, самодисципліна та самоконтроль: особливо важливо, щоб діти знали свої межі та приймали розумні межі, встановлені іншими. Для того, щоб жити в суспільстві з іншими, дітям корисно  вивчати певні правила. Дітям важливо зрозуміти, що іноді є потреба підкорювати свою автономію або самовираження при спілкуванні з іншими і бути здатними це зробити. Дітям дуже важливо навчитися здоровим способам терпіти і боротися з розчаруванням.

Задоволення емоційних базових потреб є важливим не тільки в дитинстві, але і в дорослому віці. Це робить нас щасливими, дає змогу жити наповненим життям и радіти йому.

Що відбувається, коли в дитинстві не задовольняються базові емоційні потреби, і що робити з наслідками цього - дивиться за посиланням.

За матеріалами schematherapylondon.org